czwartek, 19 sierpnia 2010

Elbląskie Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Rosyjskiej "Elb-Rus" - STATUT

Rozdział  I

1.Stowarzyszenie nosi nazwę ELBLĄSKIE STOWARZYSZENIE WSPÓŁPRACY POLSKO- ROSYJSKIEJ „ELB-RUS” i w dalszych postanowieniach statutu zwane jest STOWARZYSZENIEM.
2.Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Elblągu, województwo Warmińsko-Mazurskie. Stowarzyszenie działa na terenie Rzeczpospolitej Polskiej i poza jej granicami, przestrzegając obowiązujące przepisy miejscowe.
3.Stowarzyszenie zostało utworzone na czas nieokreślony. Stowarzyszenie posiada osobowość prawną. Działa na podstawie przepisów ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 roku, Prawo o Stowarzyszeniach (t. j. Dz. U z 2001r.  nr 79, poz. 855 z późniejszymi zmianami).
4.Nazwa i symbol nazwy Stowarzyszenia korzysta z ochrony prawnej. Stowarzyszenie ma prawo używania pieczęci i odznaki zgodnie z obowiązującymi przepisami.
5.Stowarzyszenie może należeć do innych krajowych i międzynarodowych organizacji o podobnych celach.
6.Działalność Stowarzyszenia oparta jest na pracy społecznej jego członków. Stowarzyszenie do prowadzenia swoich spraw może zatrudniać pracowników w tym również Zarząd Stowarzyszenia.
7.Stowarzyszenie może ustanawiać odznaki, medale honorowe i przyznawać je wraz z innymi nagrodami i wyróżnieniami, osobom fizycznym i prawnym zasłużonym dla Stowarzyszenia.



Rozdział   II / Cele i środki działania


1.Stowarzyszenie Współpracy Polsko-Rosyjskiej „ELB-RUS” zostało powołane dla realizacji i propagowania oraz aktywnego uczestnictwa w życiu kulturowym, społecznym, gospodarczym, do budowania i rozwoju dobrych stosunków między krajami, współpracy i przyjaźni, szacunku między społeczeństwem polskim i rosyjskim, oraz Polakami zamieszkującymi w Rosji a także mniejszościami narodowymi mieszkającymi w Polsce.
Rozdział  III
Celami Stowarzyszenia są:
1.Ułatwianie nawiązywania kontaktów gospodarczych i handlowych, współudział w organizacji wspólnych przedsięwzięć informacyjno-promocyjnych, pomoc w zbieraniu i udostępnianiu informacji handlowo-gospodarczych oraz działanie na rzecz tworzenia sprzyjających warunków w tych dziedzinach.
2. Integracja i współpraca pomiędzy Rosjanami i innymi narodowościami zamieszkującymi na terenie Rzeczypospolitej Polskiej.
3. Działania na rzecz podnoszenia wiedzy i wymiany doświadczeń na temat zasad prowadzenia współpracy kulturowej, społecznej i gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją.
4. Wypoczynek dzieci, młodzieży i dorosłych oraz krajoznawstwo.
5. Promocja i popieranie nowych inicjatyw w zakresie współpracy kulturowej, społecznej i gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją.
6. Działanie na rzecz ochrony środowiska.
7. Udzielenie pomocy w realizowaniu nowych projektów wspierających współpracę kulturową, społeczną i gospodarczą pomiędzy Polską a Rosją.


8. Działalność wspomagająca rozwój gospodarczy, w tym rozwój przedsiębiorczości.                                    
9. Inicjowanie w obu krajach promocji współpracy kulturowej, społecznej i gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją, w tym w szczególności popularyzowanie działalności Stowarzyszenia w środkach masowego przekazu.
10.Działalność na rzecz integracji europejskiej i rozwijanie kontaktów oraz współpraca między społeczeństwami.
11. Działalność na rzecz ochrony i promocji zdrowia.
12.Reprezentowanie wszystkich poczynań Stowarzyszenia przed organami władzy państwowej i samorządowej.
13. Działalność charytatywna.
14. Udzielanie wsparcia organom władzy państwowej i samorządowej, które na drodze stanowienia i egzekwowania prawa zmierzają do utrzymania i rozszerzania współpracy kulturowej, społecznej i gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją.
15. Organizacja i promocja wolontariatu.
16. Działalność charytatywna na rzecz członków Stowarzyszenia oraz dla osób fizycznych i prawnych.
17. Działalność na rzecz wspomagania i rozwoju demokracji.
18. Działalność na rzecz ochrony wolności i praw człowieka oraz swobód obywatelskich.

Rozdział IV


Realizacja celów Stowarzyszenia poprzez:
1. Wspieranie, opracowywanie i udział w programach i projektach związanych z rozwojem współpracy kulturowej, społecznej i gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją.
2. Organizowanie prelekcji, wykładów, spotkań, nauki języków i konferencji, projekcji filmów, wieczorów autorskich oraz innych imprez służących wymianie doświadczeń i pogłębianiu wiedzy z dziedziny współpracy kulturowej, społecznej i gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją.
3. Prowadzenie działalności wydawniczej związanej z działalnością Stowarzyszenia.
4.Oraganizowanie spotkań i dyskusji z ludźmi nauki, kultury, gospodarki, działaczami politycznymi i państwowymi, dziennikarzami z Polski i państw wschodnich.
5. Nawiązywanie współpracy z wszelkimi osobami oraz instytucjami o podobnych celach działania oraz mogących przyczynić się do propagowania idei i realizacji programów Stowarzyszenia.
6. Działania w krajowych i międzynarodowych organizacjach pozarządowych obejmujących swoim zainteresowaniem przedmiot działalności Stowarzyszenia.
7. Udzielenie opinii, wniosków i rekomendacji do właściwych władz i urzędów oraz sądów w sprawach związanych z zakresem działania Stowarzyszenia.
8. Wystawianie opinii projektów dotyczących współpracy kulturowej, społecznej oraz gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją.
9. Współpraca z mediami obu państw w celu obiektywnego przedstawiania relacji kulturowych, społecznych oraz gospodarczych pomiędzy Polską a Rosją.
10. Aktywnego uczestnictwa przedstawicieli Stowarzyszenia w pracach zespołów powoływanych do wydawania opinii w przedmiotach wchodzących w zakres działalności Stowarzyszenia.
11. Pozyskiwanie środków z funduszów polskich, unijnych oraz międzynarodowych dla realizacji celów Statutowych.
12.Rozwijanie wymiany turystycznej oraz pomoc w nawiązaniu bezpośrednich kontaktów; organizowanie wyjazdów grup turystycznych, wypoczynkowych, artystycznych, gospodarczo-handlowych, sportowych i innych wyjazdów związanych z innymi specjalistycznymi dziedzinami.


Rozdział V / Członkowie  - prawa i obowiązki       

1. Członkami Stowarzyszenia mogą być osoby fizyczne i prawne. Osoba prawna może być jedynie członkiem wspierającym Stowarzyszenie.
2. Przyjęcie do Stowarzyszenia odbywa się następująco:
Osoba fizyczna lub prawna staje się członkiem Stowarzyszenia po złożeniu pisemnej deklaracji wraz z określeniem podjętych zobowiązań wobec Stowarzyszenia. Decyzję o przyjęciu podejmuje Zarząd w formie uchwały.
3. Stowarzyszenie posiada członków :


A) Aktywnych
B) Zwyczajnych
C)Wspierających
D) Honorowych


4. Członkiem aktywnym może zostać osoba pełnoletnia, która na stałe zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (posiada kartę stałego pobytu), posiada obywatelstwo Polskie lub obce, oraz osoba fizyczna która była członkiem zwyczajnym przynajmniej przez jeden rok licząc od dnia podjęcia uchwały przez Zarząd.
  
Aktywny członek ma prawo:
a)Biernego i czynnego uczestnictwa w wyborach do władz Stowarzyszenia.
b)Korzystanie z dorobku, majątku i wszelkich form działalności Stowarzyszenia .
c)dział w zebraniach, wykładach oraz w imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.
d)Zgłaszanie wniosków co do działalności Stowarzyszenia.
e)Przedstawiania rekomendacji oraz wniosków w sprawie członków zwyczajnych oraz honorowych


Członek aktywny ma obowiązek:
a) Brania udziału w działalności Stowarzyszenia i realizacji jego celów.
b)Przestrzegania Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.
c) Regularnego opłacania składek.
d) Wykazywania wysokiej kultury osobistej.
e)Postępowania zgodnie z zasadami etyki


5. Członkiem zwyczajnym może zostać osoba pełnoletnia będąca obywatelem Rzeczypospolitej Polskiej lub osoba rosyjskojęzyczna przebywająca na terytorium Polski na czas oznaczony.

  
Członkowie zwyczajni mają prawo:
a) Udziału w Walnych Zebraniach, wykładach oraz imprezach organizowanych przez Stowarzyszenie.
b)Zgłaszania wniosków w sprawie działalności Stowarzyszenia.
c) Otrzymywania wszelkiego rodzaju wsparcia od  strony Stowarzyszenia.


Członkowie zwyczajni mają obowiązek:
a)Aktywnego uczestniczenia w działalności merytorycznej Stowarzyszenia i realizacji jego celów.
b) Przestrzegania Statutu i uchwał władz Stowarzyszenia.
c)Regularnego opłacania składek.


6.Członkiem wspierającym Stowarzyszenie może zostać osoba fizyczna lub prawna deklarująca pomoc finansową, rzeczową lub merytoryczną w realizacji celów Stowarzyszenia. Osoba fizyczna lub prawna staje się członkiem wspierającym po złożeniu pisemnej deklaracji wraz z określeniem podjętych zobowiązań wobec Stowarzyszenia. Decyzję o przyjęciu podejmuje Zarząd w formie uchwały. Członek wspierający ma obowiązek wywiązywania się z zadeklarowanych zobowiązań, przestrzegania Statutu oraz uchwał władz Stowarzyszenia, uiszczania należnych składek członkowskich.
7. Honorowy członek Stowarzyszenia to osoba pełnoletnia, która wniosła wybitny wkład w działalność i rozwój Stowarzyszenia lub wniosła taki sam wkład w rozwój współpracy kulturowej, społecznej lub gospodarczej pomiędzy Polską a Rosją. Członkowie honorowi mogą być ustanawiani przez Zarząd na wniosek 3 członków aktywnych Stowarzyszenia. Członkowi honorowi są zwolnieni z obowiązku opłacania składek członkowskich.
8. Członkowie wspierający oraz honorowi nie posiadają biernego lub czynnego prawa wyborczego mogą jednak brać udział z głosem doradczym Członkowie założyciele stają się z dniem wpisu do rejestru członkami aktywnymi Stowarzyszenia. 
9. Utrata członkostwa następuje na skutek:
a) Dobrowolnej pisemnej rezygnacji złożonej Zarządowi Stowarzyszenia.
b)Skreślenie z listy członków z powodu nie uiszczania składek członkowskich na rzecz  Stowarzyszenia lub niewypełnienie innych zobowiązań wobec Stowarzyszenia przez okres  dłuższy niż 3 miesiące.
c)Wykluczenia przez Zarząd z powodu innych niż wskazane powyżej, łamania Statutu i nieprzestrzegania uchwał władz Stowarzyszenia.
d) Działania na szkodę Stowarzyszenia oraz z niegodnym zachowaniem wobec członków Stowarzyszenia.
e) Śmierci członka Stowarzyszenia lub utraty osobowości prawnej przez członka wspierającego.
f) Odwołanie od decyzji utraty członkostwa może nastąpić pisemnie do Walnego Zebrania Członków. Uchwała Walnego Zebrania Członków jest ostateczna.

           
Rozdział   VI / Władze Stowarzyszenia


1. Władza Stowarzyszenia:
a. Walne Zebranie Członków.
b. Zarząd
c. Komisja Rewizyjna
2. Kadencja Zarządu i Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia trwa 2 lata, a ich wybór odbywa się w głosowaniu tajnym większością głosów, w obecności 50% członków uprawnionych do głosowania.
3. Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają zwykłą większością głosów, w głosowaniu jawnym przy obecności co najmniej połowy liczby uprawnionych członków (kworum).
4. Uchwały Zarządu oraz komisji Rewizyjnej podejmowane są w głosowaniu tajnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum).
5. W przypadku ustąpienia, wykluczenia lub śmierci członka władz Stowarzyszenia w trakcie kadencji, skład osobowy władz jest uzupełniany poprzez przeprowadzenia wyborów na nie obsadzone stanowisko.
6. Walne Zebranie Członków jest najwyższą władzą Stowarzyszenia. Kieruje nim Prezydium. W Walnym Zebraniu Członków biorą udział:
a) z prawem głosu – członkowie aktywni
b) bez prawa głosu wyborczego, ale z głosem doradczym -  członkowie zwyczajni, wspierający i honorowi oraz zaproszeni goście

               
Walne Zebranie Członków

1. Walne Zebranie Członków może być zwyczajne lub nadzwyczajne.
2.Zwyczajne Walne Zebranie Członków odbywa się raz na rok. Jest zwoływane przez Zarząd Stowarzyszenia. Termin i miejsce obrad podaje się wszystkim członkom Stowarzyszenia co najmniej na 10 dni przed terminem zebrania. Powiadomienie następuje w formie elektronicznej, drogą e-mailową za potwierdzeniem odbioru e-maila lub telefonicznie.
3.Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków może się odbyć w każdym czasie na wniosek Zarządu, Komisji Rewizyjnej lub pisemny wniosek 50% liczby członków aktywnych Stowarzyszenia.
4.Sprawozdawcze Walne Zebranie Członków zwołuje się raz w roku. Termin i miejsce obrad podaje się wszystkim członkom Stowarzyszenia co najmniej na 10 dni przed terminem zebrania. Powiadomienie następuje w formie elektronicznej, drogą e-mailową za potwierdzeniem odbioru e-maila lub telefonicznie.
5. Uchwały Walnego Zebrania Członków zapadają w głosowaniu jawnym zwykłą większością głosów przy obecności  co najmniej połowy ogólnej liczby członków.
6. Walne Zebranie Członków obraduje wg uchwalonego przez siebie regulaminu obrad.
7. Obradami Walnego Zebrania Członków kieruje Prezydium w składzie: przewodniczący, zastępca, sekretarz oraz członkowie.
8. Do obowiązków Walnego Zebrania Członków należy:
a) Wybór Prezesa Zarządu Stowarzyszenia, Komisji Rewizyjnej, członków Zarządu.
b) Uchwalanie statutu i jego zmian
c) Protokolant organizuje pracę Zarządu i pilnuje realizacji przyjętych zadań oraz prowadzi dokumentację posiedzeń Zarządu.
d) Skarbnik odpowiada za sprawy finansowe Stowarzyszenia oraz zbieranie składek członkowskich.
e) Określanie głównych kierunków działania i rozwoju Stowarzyszenia.
f) Uchwalenie wysokości składek członkowskich
g) Odwoływanie i wybór wszystkich władz Stowarzyszenia.
h) Zatwierdzanie i rozpatrywanie sprawozdań władz Stowarzyszenia.
i) Podejmowanie uchwały w każdej sprawie wniesionej pod obrady.
j) Podejmowanie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia i przeznaczeniu jego majątku.
                                                         
Zarząd
1. Zarząd Stowarzyszenia jest powołany dla kierowania całą działalnością Stowarzyszenia zgodnie z uchwałami Walnego Zebrania Członków.
2. Zarząd wybierany jest przez Walne Zebranie Członków w głosowaniu tajnym w obecności ponad połowy ogólnej liczby członków uprawnionych do głosowania.
3. Zarząd Stowarzyszenia liczy od 3 do 6 osób. W skład zarządu wchodzą: Prezes, wiceprezes protokolant, skarbnik oraz osoby wybrane w Walnym Zebraniu Członków Stowarzyszenia.
4. Posiedzenie Zarządu odbywa się nie rzadziej niż raz na 3 miesiące.
5. Kompetencje Zarządu:
a)Realizacje planów i celów Stowarzyszenia.
b)Wykonywania uchwał Walnego Zebrania Członków
c)Przyjmowanie, wykluczanie i skreślanie członków Stowarzyszenia.
d)Sprawowanie zarządu nad majątkiem Stowarzyszenia.
e)Zwoływanie Walnego Zebrania Członków Stowarzyszenia.
f)Członkowie Zarządu mogą reprezentować Stowarzyszenie na zewnątrz w dwu osobowym składzie.
g)Prezes Stowarzyszenia kieruje pracami Zarządu i reprezentuje Stowarzyszenie na zewnątrz.
h) W sytuacji równego rozłożenia głosów decyduje głos Prezesa
i)Uchwały Zarządu podejmowane są w głosowaniu jawnym, zwykłą większością głosów, przy obecności co najmniej połowy ogólnej liczby uprawnionych członków (kworum).
j)Członkowie Zarządu wykonują zadania według podziału dokonanego przez Prezesa oraz wynikające ze stosownych przepisów prawnych: ze statutu, uchwał Walnego Zebrania Członków i Zarządu oraz regulaminów.
k)Podejmowanie uchwał w sprawach nabycia lub zbycia majątku nieruchomego i ruchomego.
l)Organizowanie i prowadzenie działalności gospodarczej
ł)Zarządzanie majątkiem i sprawami Stowarzyszenia oraz spełnianie swoich obowiązków przy ścisłym przestrzeganiu przepisów prawa oraz postanowień statutu, uchwał Walnego Zebrania i regulaminów
m)Występowanie do Walnego Zebrania z wnioskami we wszystkich innych sprawach członków i Stowarzyszenia.
n)Pozyskiwanie funduszy na działalność statutową Stowarzyszenia.
o)Ustalanie budżetu Stowarzyszenia.
p)Podejmowanie decyzji w sprawie zaciągania zobowiązań przekraczających kwotę 10 000,00 zł, do tej kwoty takie decyzje może podejmować w zwykłej reprezentacji dwóch członków Zarządu.
r)Składanie sprawozdań ze swej działalności na Walnym Zebraniu Członków
s)Uchwalanie regulaminów przewidzianych w Statucie.
Komisja Rewizyjna
1.Komisja Rewizyjna jest organem Stowarzyszenia powołaną do sprawowania kontroli nad jego działalnością.
2.Komisja Rewizyjna kontroluje Stowarzyszenie nie rzadziej niż raz w roku. Komisja Rewizyjna jest powołana do sprawowania kontroli nad działalnością Stowarzyszenia.
3.Komisja Rewizyjna powoływana jest w trybie przewidzianym dla Zarządu.
4. W skład Komisji Rewizyjnej wchodzą Przewodniczący i członkowie. Komisja Rewizyjna liczy od 2 do 4 osób.
5. Członkowie Komisji Rewizyjnej nie mogą pełnić innych funkcji we władzach Stowarzyszenia.
6. Komisja Rewizyjna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
7. Kompetencje Komisji Rewizyjnej:
a) Składanie sprawozdań ze swojej działalności na Walnym Zgromadzeniu Członków,
b) Kontrolowanie działalności Stowarzyszenia.
c) Występowanie do Zarządu z wnioskami wynikającymi z przeprowadzonych kontroli.
d)Zwołanie Walnego Zebrania Członków, w razie nie zwołania go przez Zarząd w terminie ustalonym Statutem .
e)Składanie na Walnym Zebraniu Członków wniosku o udzielenie (lub odmowę udzielenia) absolutorium władzom Stowarzyszenia.

                                             
Rozdział VII / Fundusze i Majątek Stowarzyszenia
 1. Majątek Stowarzyszenia powstaje z:
a)Składek członkowskich.
b)Zapisów, darowizn, spadków.
c)Ofiarności i dotacji publicznej.
d)Polskich i zagranicznych środków pomocowych.
2. Składki członkowskie powinni być wpłacane co miesiąc, z dołu do 10 każdego miesiąca.
3. Stowarzyszenie prowadzi gospodarkę finansową oraz rachunkowość, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
4. Wszelkie środki pieniężne przechowywane wyłącznie na rachunku bankowym Stowarzyszenia.
5. Każdą decyzję w sprawie nabywania, zbywania i obciążania majątku Stowarzyszenia podejmuje Zarząd w formie uchwały.
6. Stowarzyszenie może zlecać wykonywanie konkretnych zadań innym podmiotom na warunkach określonych w zawieranych umowach.
7. Do udzielenia pełnomocnictw, zaciągania zobowiązań, rozporządzania prawem i składania innych oświadczeń woli w sprawach majątkowych wymagane są podpisy Prezesa lub 2 członków Zarządu

Rozdział VIII / Zmiana statutu i rozwiązanie Stowarzyszenia


1. Uchwalenie statutu lub jego zmian oraz podjęcie uchwały o rozwiązaniu Stowarzyszenia  przez  Walne Zebranie Członków wymaga kwalifikowanej większości 2/3 głosów, przy obecności co najmniej połowy członków uprawnionych do głosowania.
2. Podejmując uchwałę o rozwiązaniu Stowarzyszenia Walne Zebranie Członków określa sposób przeprowadzenia likwidacji oraz przeznaczenia majątku Stowarzyszenia.
3. W sprawach dotyczących rozwiązania i likwidacji Stowarzyszenia, nie uregulowanych w statucie, mają odpowiednie zastosowanie przepisy rozdziału 5 z dnia 7 kwietnia 1989 r. Prawo o Stowarzyszeniach (Dz. U. 1989 r. Nr 20 poz. 104 z późniejszymi zmianami).






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz